Перейти на головну сторінку сайту

Не тривожте зимуючу рибу!

Соми на дніНезабаром зима, випаде сніг, вдарять морози і на водоймах встановиться лід. Природа завмре в очікуванні весни. Проте життя і взимку повністю не зупиняється, зокрема для риб...

На зимовий період риба концентрується в так званих зимувальних ямах - місцях із значною глибиною, де природою створюються найсприятливіші умови для зимівлі. У риб знижується інтенсивність харчування, деякі види взагалі ціпеніють і не харчуються - так вирішується проблема їжі. Залишається невирішеною проблема дихання. Адже проникненню кисню у воду з атмосфери перешкоджає крига, а сніг на ній набагато знижує можливість поповнення запасів кисню за рахунок фотосинтезу. Крім того, органічні решітки, закисні сполуки, що накопичуються на дні водойм, у великій кількості поглинають цей життєдайний газ.

Рятують водну живність природні відкриті ділянки плеса (перекати, промоїни), через які у воду потрапляє атмосферний кисень та підтримує життя водних мешканців. А ще свідомі рибалки та природолюби допомагають водним живим організмам перезимувати - забезпечують поповнення запасів розчиненого у воді кисню шляхом прорубування ополонок. А щоб вони швидко не замерзали, в них встромлюють снопики із порожнистих стебел рослин.

Актуальна проблема забруднення водойм взимку стає більш загрозливою, оскільки токсична дія забруднювачів посилюється поглинанням кисню для їх окислення.

Крім того, риба концентрується на зимувальних ямах, стає малорухливою. Потрапляння забруднюючих речовин у такі ями може легко винищити всю живність в них. Навіть порівняно незначні кількості шкідливих забруднюючих речовин в умовах неможливості надходження атмосферного кисню у воду через стійкий крижаний покрив на водоймах можуть спричинити задуху риби.

Взимку спостерігається природне зниження водності річок, що зумовлює нижчу здатність до розведення шкідливих забруднюючих речовин.

Для попередження скиду стічних вод, сміття тощо у воду організовуються пости санітарної охорони, а винних притягують до відповідальності.

Заборонено проведення поблизу зимувальних ям будь-яких гідротехнічних робіт як на дні водойм, так і у їх прибережних захисних смугах (в т.ч. добування піщано-гравійної суміші), а також миття транспортних засобів.

Часто чуємо нарікання рибалок-аматорів на те, що "риба вже не та", а то й зовсім перевелася. То ж зробімо щось корисне для цієї риби, допоможімо їй у скрутний зимовий час вижити, щоб весною вона дала численне поповнення. А це означає, що крім боротьби з задухою, корисно ще й не тривожити риб у місцях їх зимування. Власне тому з 1 листопада і до кінця зимового періоду заборонений будь-який вилов риби на зимувальних ямах, в тому числі й аматорський (зимовими вудочками). Щорічно відповідним наказом державного органу рибоохорони встановлюються вищезазначені заборони та затверджується Перелік зимувальних ям на рибогосподарських водоймах Івано-Франківської області в осінньо-зимовий період.

Рибні запаси - наші спільні природні ресурси, наше багатство, - турбуватися про їх збереження та примноження маємо всі разом.

Додаткова інформація:
1. Попередження зимової задухи,
2. Заходи безпеки на кризі.

Перейти на головну сторінку сайту