Перейти на головну сторінку сайту

Вбережемо зимуючу рибу від задухи!

Задуха взимкуВ другій половині зими, напередодні весняного повноводдя та прокидання водної живності із зимового спокою, у водоймах часто виникає критична ситуація - задуха під глухим льодовим покривом.

Чому виникає задуха?

Всім відомо, що для підтримання життя рибам та всім іншим водним організмам потрібен кисень. Запаси кисню у природних водоймах поповнюються за рахунок розчинення його у воді з повітря та фотосинтезуючої діяльності водоростей. В обох випадках взимку перешкодою є лід та сніг на ньому.

Іншим, не менш важливим фактором, що визначає вміст розчиненого у воді кисню, є мертва органіка на дні водойм (що утворилася після відмирання водоростей, водних рослин пізно восени після закінчення вегетаційного періоду минулого року). На її окислення потрібно багато цього життєдайного газу.

Враховуючи те, що процеси поглинання кисню у зимових водоймах не припиняються ні на мить, фотосинтезуюча здатність водоростей мінімальна (проходить лише в короткий денний час доби, та й не інтенсивно), за відсутності надходження кисню з повітря (через промоїни, інші вільні від криги ділянки водойм) акумульовані осінні запаси розчиненого у воді кисню дуже виснажуються - виникає задуха та, як наслідок, масова загибель риби, інших водних живих організмів.

Ознакою такого негативного явища є скупчення біля поверхні води в прорубаних ополонках молоді риб, водних жуків та плаваючих личинок комах. Це вже сигнал на сполох - ситуація критична!

Найкращим заходом попередження задухи є прорубування ополонок (для забезпечення доступу атмосферного кисню). А щоб ці ополонки не замерзали та довго слугували джерелом насичення води киснем, потрібно в них вставляти снопики, виготовлені з трубчастих стебел рослин (наприклад тих, які ростуть по берегах водойм).

Льодовий покрив на річках області (зважаючи на м'яку зиму, часті періодичні відлиги) є нестійкий та несуцільний, на перекатах та місцях із швидкою течією вода відкрита та може добре поглинати атмосферний кисень. Інша ситуація спостерігається на водоймах із стоячою водою (ставки, озера, водосховища тощо), - тут льодовий покрив тримається навіть під час відлиг. Саме в таких водоймах може виникнути загроза задухи з усіма її наслідками.

Івано-Франківський рибоохоронний патруль закликає всіх рибалок області, орендарів ставків, керівників та відповідальних працівників підприємств, що експлуатують технічні водойми, взагалі всіх небайдужих громадян допомогти рибі перезимувати, попередити масову загибель водних живих ресурсів у ставках, озерах, водосховищах області шляхом прорубування та облаштування ополонок. Такі роботи слід виконувати обережно, із дотриманням заходів безпеки на кризі (про це дивіться у цій статті).

Водночас акцентуємо увагу господарюючих суб'єктів, газдів Прикарпаття на тому, що взимку особливо гостро постає проблема забруднення водойм. Витрати кисню на окислення стоків, сміття, органіки, закисних сполук тощо в умовах його дефіциту швидко призводять до задухи та масової загибелі риби. Не наражайте рибу на смертельну небезпеку, а себе - на чималі штрафи та відшкодування завданих збитків.

Перейти на головну сторінку сайту