Перейти на головну сторінку сайту

Заходи безпеки на кризі

Провал під кригуПересуватися на кризі треба по вже протоптаним стежкам або слідам на льоду. Якщо їх немає, маршрут свого руху необхідно продумати заздалегідь ще на березі.
Особливу увагу приділяйте місцям потенційної небезпеки:
- лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або підприємства);
- тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у лід;
- обминайте ділянки, вкриті товстим шаром снігу - під снігом лід завжди тонший;
- тонкий лід і там, де б'ють джерела, де швидка течія або струмок впадає в річку;
- особливо обережно спускайтеся з берега; лід може нещільно з'єднуватися із берегом, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.

Візьміть з собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду. Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударами ніг!
Якщо після першого удару палицею на кризі з'являється вода, або лід взагалі пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки Ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи підошви взуття від льоду.

Пошукайте, чи немає вже прокладеної лижні, якщо Ви на лижах. Якщо немає і Вам треба її прокладати, кріплення лиж відстебніть (щоб у крайньому випадку швидко зняти лижі), палиці тримайте в руках, але петлі лижних палиць не накидайте на кисті рук (з тих же міркувань). Рюкзак повісьте лише на одне плече, а краще волочіть на мотузці на 2-3 метра позаду. Якщо Ви йдете з групою, відстань між лижниками (та й пішоходами) не скорочуйте менше, ніж на 5 метрів.

Пробийте лунки по різні боки переправи, щоб виміряти товщину льоду, (рекомендована відстань між ними - 5 метрів). Майте на увазі, що лід може складатися з двох прошарків - верхнього (каламутного) і нижнього (прозорого і міцного).
Безпечним вважається лід:
- для одного пішохода - лід зеленуватого відтінку товщиною не менше 7 см;
- для обладнання ковзанки - не менше 10-12 см (для масового катання - 25 см);
- масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 см.

Якщо лід почав тріщати та з'явилися характерні тріщини - негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи підошви взуття від льоду.

Зимова підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження на льоду:
- не пробивайте поруч багато лунок;
- не збирайтеся великими групами на одному місці;
- не пробивайте лунки на переправах;
- не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, яке б клювання там не було;
- завжди тримайте напохваті міцну мотузку довжиною 12-15 метрів;
- тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.

Не виходьте на лід в темну пору доби.
Не залишайтесь наодинці на кризі (особливо небезпечний "перший" та "останній лід"). Подбайте, щоб з Вами завжди був товариш, готовий допомогти у випадку провалювання під лід.
Не носіть на плечах сумки, рюкзаки (особливо на двох лямках) під час пересування по кризі - речі слід переносити в руках, щоб у випадку провалювання під лід можна було швидко звільнитися від них.
Подбайте щоб Ви мали при собі напохваті "рятувалки": загострені штирі із зручним захватом, з якими Ви зможете у разі потреби витягти себе з ополонки (без них руки будуть ковзати по кризі і Вам буде важко зачепитися за слизький лід).

Якщо провалилися на кризі

Широко розкиньте руки щоб опертися на краї льодового пролому та щоб не зануритися з головою. Дійте рішуче та не лякайтеся - тисячі людей провалювалися і змогли врятуватися.
Намагайтеся не обламувати краї ополонки, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми (або перевернувшись - спиною) і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне - пристосуватися і діяти так, щоб тіло займало якнайбільшу площу опори на кризі.

Вибравшись із льодового пролому, відкотіться від ополонки, а потім повзіть в той бік, звідки Ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод спонукатимуть Вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а вже там - не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплому приміщенні, де розітріться, переодягніться в сухий одяг та випийте гарячого чаю.

Якщо у Вашій присутності на льоду провалилася людина, негайно сповістіть їй, що йдете на допомогу (цим Ви трохи заспокоїте її). Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і вже на них підповзайте до ополонки. Наближайтесь до пролому тільки підповзаючи та широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опинитесь і Ви. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати зв'язані разом ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метра до пролому.

Перейти на головну сторінку сайту